Instalacja rozszerzenia do blogowania w sklepie

Blog dla Magento 2

Blog Magento 2 to rozszerzenie pozwalające na zarządzanie blogiem  bez konieczności polegania na jakiejś drugiej platformie. Nie trzeba dodatkowo instalować WordPressa ani innych platform, aby mieć możliwość pisania bloga w sklepie Magento. Rozszerzenie Magento 2 Blog to niezbędne narzędzie dla każdego właściciela sklepu internetowego, który chce zarządzać blogami bezpośrednio w sklepie bez polegania na innych platformach. Po zintegrowaniu z backendem, ten rozbudowany moduł umożliwia łatwe otwieranie bloga i zarządzanie kategoriami, postami i komentarzami. Warto zauważyć, że bezpłatne rozszerzenie Blog jest niezwykle łatwe w konfiguracji i aktualizacji.

Instalacja Bloga

Rozszerzenie można zainstalować na dwa sposoby. Pierwszy sposób to instalacja za pomocą Composera, druga za pomocą wgrania paczki na serwer w odpowiednim katalogu. Najlepiej użyć tutaj Composera i też tak uczynimy.
Zaloguj się do sklepu za pomocą terminala, upewnij się, że jesteś w katalogu w którym zainstalowane jest Magento i napisz:

composer require mageplaza/magento-2-blog-extension
bin/magento setup:upgrade
bin/magento setup:static-content:deploy

Zaloguj się teraz do sklepu przez przeglądarkę, wejdź w Sklepy->Konfiguracja. Po lewej stronie odnajdź Rozszerzenia Mageplaza->Better Blog.

Najważniejsza opcja to włączenie sklepu. Ustaw wartość na tak, poniżej mamy Blog name czyli nazwa bloga, nadaj blogu dowolną nazwę.
Route name to adres bloga, jeśli nic tam nie wpiszesz, adres Twojego bloga będzie wyglądał następująca www.twojsklepmagento.pl/blog

Samo rozszerzenie ma mnóstwo opcji, opisze te najważniejsze:

Show Blog Link in Top Menu – ustaw na tak, dzięki czemu link do bloga będzie dostępny w górnym menu strony głównej.
Limit related post – podaj limit wyświetlanych postów na stronę .
Display Blogs Mode – tu wskażesz sposób, w jaki Twój blog będzie wyświetlany. Czy jako siatka (grid) czy jako lista (list).
Type of commentTu możesz aktywować funkcję komentarzy, do wyboru masz Disqus, Facebook, domyślny system komentarzy(wbudowany) oraz możesz całkowicie wyłączyć tę funkcję.

Jak napisać post na bloga

Aby napisać pierwszy post, wejdź do panelu administracyjnego Magento, po lewej Zawartość ->Manage Post.  Następnie kliknij Add New Post.

Nazwa – oczywiście jest to tytuł posta.
Autor – Autor.
Stan – Tu ustawisz stan posta, czy jest on zatwierdzony czyli taki który od razu będzie publicznie dostępny, czy też oczekujący czyli ktoś inny sprawdzi treść pod kątem błędów. Następnie ta osoba będzie mogła zmienić stan na zatwierdzony.
Krótki opis – to miejsce na zajawkę czyli zapowiedź tego, o czym będziesz pisał w poście.
Zawartość –  to tu napiszesz pełną treść wpisu. Kliknij Pokaż edytor, dzięki czemu będziesz mógł sformatować tekst, dodać link czy też obrazki.
Store Views – Tu wskażesz gdzie wyświetlać się będzie blog, np tylko w jednym sklepie (o ile masz więcej niż jeden sklep).
Obraz  – Miniaturka wpisu
Poniżej możesz przypisać post do konkretnego tagu/tagów, kategorii oraz tematów.  Niżej allow comment czyli możliwość włączenia komentarzy.

Jeśli napisałeś w polu Zawartość jakiś ciekawą treść, kliknij Zapisz. Teraz potrzebujemy, aby nasz blog pojawił się na stronie głównej.
Wejdź w Zawartość->Strony, Wybierz edycję strony głównej a następnie Zawartość i dodaj moduł Paragraph. W nim dodaj widget (druga ikona od prawej w edytorze tekstowym) i wybierz Mageplaza Blog

 

Zapisz. i gotowe.

Odśwież stronę główną i zobacz swój pierwszy wpis na blogu.